Hobbler Half Marathon

Age Group Results

July 09, 2011


Results By RunSum


Men: 0- 0 1-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: 0- 0 1-11 12-14 15-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Michelle Lowry Woodland Hills UT

512

34

11

1:19:54.4

2

Natalie Shields Salt Lake City UT

630

17

16

1:22:50.0

3

Mckenzie Montague Elk Ridge UT

210

33

25

1:27:28.3

 
Top

Unknown Age

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Dovie Ball Mapleton UT

717

0

195

1:54:17.4

 
Top

Female 1 to 11

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Samantha Chipman Payson UT

118

10

532

2:37:28.8

 
Top

Female 12 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Amelia Southworth Cedar Hills UT

491

14

326

2:03:58.5

2

Jennifer Baker Mapleton UT

623

14

453

2:18:42.2

3

Ashley Eldridge Orem UT

313

14

501

2:27:39.5

4

Celina Carroll Cubbeck ID

698

14

533

2:37:28.9

5

Rachel Allen Kimberly ID

443

14

570

3:11:02.5

6

Rebecca Graham Roosevelt UT

173

13

571

3:11:02.8

 
Top

Female 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Alenia Robertson Spanish Fork UT

457

17

142

1:49:23.0

2

Sydney Lamb Spanish Fork UT

546

18

199

1:54:35.8

3

Kalin Orgill Highland UT

91

17

256

1:58:40.9

4

Chalisse Hunsaker Honeyville UT

59

15

261

1:58:59.4

5

Jessica Graham Roosevelt UT

171

18

466

2:20:21.4

6

Amanda Fee Lindon UT

343

17

467

2:20:50.3

7

Jenn Allen Kimberly ID

441

18

510

2:29:42.2

8

Nicole Allen Kimberly ID

442

16

519

2:32:14.6

 
Top

Female 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Lindsay Baker Salt Lake City UT

615

21

48

1:35:17.1

2

Jodie Price Salt Lake City UT

464

21

59

1:38:10.5

3

Mckesha Nielsen Richfield UT

542

19

75

1:39:47.6

4

Kirsten Siebach Orem UT

184

23

122

1:47:03.0

5

Kelly Starman Provo UT

392

23

127

1:47:36.2

6

Jessie Egbert Provo UT

208

24

144

1:49:41.9

7

Natalie Hudson Cedar Hills UT

503

20

161

1:51:13.6

8

Tiffany Litchfield Springville UT

124

24

179

1:52:58.0

9

Nicki Johnson Sandy UT

619

21

188

1:53:54.2

10

Sarah Duke South Jordan UT

372

21

194

1:54:07.4

11

Deborah Arnold Provo UT

382

22

198

1:54:26.7

12

Baylee Cooper Spanish Fork UT

204

19

206

1:55:10.0

13

Hillary Christensen Provo UT

185

21

207

1:55:13.2

14

Emily Barrington Spanish Fork UT

203

19

210

1:55:28.8

15

Karlee Hill Idaho Falls ID

366

23

233

1:57:20.5

16

Shannon Harper Pleasant Grove UT

42

22

234

1:57:20.8

17

Sarah Elwood Elko NV

339

20

238

1:57:31.8

18

Jessica Fox Highland UT

444

22

244

1:57:49.1

19

Megan Whitaker Lehi UT

133

24

247

1:58:04.2

20

Grace Soelberg Provo UT

398

19

274

1:59:43.6

21

Emily Morley Farmington UT

237

21

278

2:00:04.8

22

Chelsey Evans Pleasant Grove UT

303

20

287

2:00:31.5

23

Brooke Stevens Salt Lake City UT

550

23

288

2:00:31.7

24

Julie Hill Lexington KY

467

22

293

2:01:08.3

25

Amanda Wright Morgan UT

451

22

300

2:01:51.6

26

Amy Symmes Provo UT

456

21

304

2:01:59.4

27

Hillary Mousley Riverton UT

620

21

322

2:03:41.6

28

Sharmaine Howell Alpine UT

377

24

345

2:05:33.1

29

Maren Kam Orem UT

415

19

369

2:08:11.2

30

Jessica Clements Provo UT

315

24

388

2:09:50.0

31

Rachel Weiler Provo UT

331

19

392

2:10:17.9

32

Jette Jones Provo UT

243

19

404

2:11:32.9

33

Kaylan Jones Provo UT

82

19

410

2:13:42.8

34

Whitney Meredith Lehi UT

242

24

429

2:16:28.7

35

Kristen Morris Eagle Mountain UT

476

23

442

2:17:30.2

36

Katrina Hurst Provo UT

284

24

444

2:17:32.0

37

Amy Lopez Provo UT

122

20

445

2:17:32.9

38

Brittany Percifield Provo UT

49

22

462

2:19:26.1

39

Katrina Vought Murray UT

119

23

481

2:23:13.3

40

Brianna Blackwell Springville UT

156

19

502

2:28:18.7

41

Amy Leavitt West Point UT

407

24

509

2:29:34.3

42

Lizzi Cutler Bountiful UT

396

21

516

2:31:27.5

43

Allison Richards Provo UT

60

23

539

2:38:45.4

44

Ryceejo Nordstrom Provo UT

230

21

542

2:40:09.6

45

Jessica Gonzales Provo UT

143

24

544

2:40:36.5

46

Kate Bawden Canton GA

50

24

548

2:43:42.9

47

Brooklyn Hansen Woodland Hills UT

604

19

557

2:53:12.1

48

Sarah Maines Alpine UT

72

21

559

2:55:31.9

49

Katie Graham Roosevelt UT

170

19

561

2:58:20.9

50

Lani Rush Layton UT

48

22

564

2:59:06.0

 
Top

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Jen Newman Sandy UT

254

25

34

1:31:16.6

2

Nicole Rasmussen Provo UT

606

25

68

1:38:50.6

3

Mikell Heinz Provo UT

493

29

84

1:42:00.2

4

Heather Carter Draper UT

258

29

86

1:42:07.3

5

Nicole Nelson Sandy UT

408

27

95

1:43:45.5

6

Erin Shaw Provo UT

378

26

98

1:44:15.3

7

Maria Jenkins Herriman UT

574

29

120

1:46:54.0

8

Kirsten George Provo UT

356

25

121

1:46:56.8

9

Valerie Rochette Provo UT

564

28

134

1:48:32.5

10

Amanda Anderson Henderson NV

282

28

146

1:49:49.3

11

Katie Heist Salt Lake City UT

334

29

148

1:49:50.6

12

Katie Rammell Eagle Mountain UT

474

28

157

1:50:44.6

13

Camille Breinholt Orem UT

277

25

165

1:51:33.7

14

Natalie Bird Lehi UT

207

28

166

1:51:34.4

15

Natalie Snow Pleasant Grove UT

3

29

192

1:54:00.1

16

Jessie Jensen Pleasant Grove UT

31

29

211

1:55:30.9

17

Julie Andreasen Springville UT

502

25

213

1:55:48.4

18

Rachel Gilman Provo UT

535

25

215

1:55:53.7

19

Elizabeth Kanell Provo UT

107

29

240

1:57:35.6

20

Audrey Rose Orem UT

326

29

250

1:58:09.8

21

Kamri Webster Tooele UT

90

26

255

1:58:40.8

22

Kari Newman Springville UT

338

27

265

1:59:17.1

23

Meg Mendenhall Bountiful UT

137

27

268

1:59:26.2

24

Chelsea Murphy Herriman UT

200

27

269

1:59:32.2

25

Charity Moore Orem UT

584

29

277

1:59:58.4

26

Aisha Keala Provo UT

530

26

279

2:00:04.9

27

Elizabeth Spencer Provo UT

324

29

284

2:00:21.5

28

Andrea Sorensen Springville UT

523

25

317

2:03:07.2

29

Sarah Craig Alpine UT

348

26

346

2:05:33.1

30

Emily Stoddard Provo UT

92

26

353

2:06:41.7

31

Jessica Salmon Provo UT

55

27

360

2:07:21.8

32

Allison Wilcox Salt Lake City, Ut UT

413

29

367

2:07:49.9

33

Lori Bikhazi Povo UT

250

26

374

2:08:50.4

34

Brittney McClellan Saratoga Springs UT

115

29

379

2:09:06.2

35

Laura Nelson Colorado Springs CO

75

29

393

2:10:19.7

36

Liberti Van Gass Saragtoga Springs UT

332

28

398

2:11:00.0

37

Breanna Murdock Sandy UT

297

26

399

2:11:05.8

38

Bethany Christensen Provo UT

234

26

405

2:11:52.9

39

Hilary Miner Springville UT

369

25

414

2:14:33.7

40

Tamra Deyholos Orem UT

238

25

417

2:15:07.1

41

Brittany Hester Eagle Mountain UT

429

29

426

2:16:18.6

42

Zinna Eaton Vernal UT

425

29

431

2:16:35.8

43

Kristy Chestnut American Fork UT

2

26

437

2:17:18.8

44

Lucy Benson West Lafayette UT

463

29

439

2:17:26.3

45

Karlie Wilson Eagle Mountain UT

479

27

443

2:17:30.3

46

Carly Skinner Provo UT

571

29

468

2:20:57.8

47

Chantelle Petersen Genola UT

78

27

470

2:21:01.0

48

Sarah Millward Saratoga Springs UT

83

28

480

2:22:47.5

49

Jennifer Pierson West Jordan UT

161

27

496

2:26:16.5

50

Anne Godbold Saratoga Springs UT

573

27

497

2:26:23.3

51

Amy Richards Salt Lake City UT

341

29

498

2:26:37.7

52

Cristen Johnson Price UT

235

29

506

2:29:21.2

53

Leonora Ballantyne Provo UT

357

27

507

2:29:23.7

54

Erin Urrutia Orem UT

404

25

511

2:30:14.8

55

Candice Goodrich Holladay UT

145

26

520

2:32:18.7

56

Lindsay Stevenson Springville UT

74

28

522

2:33:15.8

57

Nicole Hefner South Jordan UT

146

26

531

2:36:14.6

58

Lydia Cottle Lehi UT

130

28

536

2:37:46.9

59

Jennifer Takasaki Provo UT

158

25

549

2:45:16.9

60

Callee Cloward Salt Lake City UT

201

27

558

2:54:59.5

61

Jenae Jordan Vernal UT

536

25

576

3:14:09.4

 
Top

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Christina Pearson Spanish Fork UT

323

30

35

1:31:19.2

2

Carol Cabanivas North Salt Lake City UT

631

30

36

1:31:40.8

3

Josse Tobiasson Orem UT

513

33

44

1:34:01.6

4

Shantel Pack Lehi UT

293

33

47

1:35:15.4

5

Mandy Larkins Valencia CA

724

34

54

1:37:01.9

6

Amber Golding Springville UT

347

34

69

1:39:08.1

7

Sarah Bybee Cedar Hills UT

147

34

70

1:39:17.5

8

Margie Kooman Wake Forest NC

129

33

71

1:39:19.0

9

Anahi Schramm Orem UT

636

33

89

1:42:13.4

10

Adrienne Jackson Salt Lake City UT

181

33

109

1:45:54.2

11

Jami Jackson Mapleton UT

613

31

110

1:45:56.2

12

Brittany Holladay Draper UT

45

31

117

1:46:39.3

13

Molly Swanicke Salt Lake City UT

63

31

119

1:46:47.0

14

Susan Cox Provo UT

597

34

128

1:47:47.7

15

Edee Sweeney Chesterfield MO

374

33

131

1:48:23.3

16

Kelly Thorpe Springville UT

524

31

135

1:48:33.2

17

Amy Benson Fort Worth TX

352

32

140

1:49:04.8

18

Lucy Ordaz Provo UT

579

31

143

1:49:35.0

19

Mashaun Turner Lehi UT

108

33

150

1:50:08.3

20

Kelly Gregory

637

34

155

1:50:25.1

21

Lindsay Cropper Henderson NV

450

34

167

1:51:43.6

22

Brooke Christensen Pleasant Grove UT

57

30

168

1:51:50.6

23

Rachel Freeman Mesa AZ

193

33

170

1:51:56.4

24

Abigail Hawkins Provo UT

89

34

171

1:51:57.8

25

Carrie Phipps Herriman UT

197

31

183

1:53:17.6

26

Angela Fuller Provo UT

346

34

187

1:53:46.4

27

Jamie Rolfe Salem UT

459

34

201

1:54:42.2

28

Melisa Dickinson Eagle Mountain UT

470

33

204

1:54:51.4

29

Mandi Smith Herriman UT

325

31

212

1:55:45.0

30

Emily Montgomery Henderson NV

423

31

217

1:56:05.7

31

Janie Raff Payson UT

114

33

222

1:56:22.6

32

Cindy Koenig Orem UT

419

31

241

1:57:39.9

33

Krystal Pruitt Provo UT

720

32

245

1:57:58.6

34

Quinne Sowell Henderson NV

569

33

249

1:58:07.3

35

Auburn Guevara Ogden UT

500

31

252

1:58:27.2

36

Tiesha Christensen Spanish Fork UT

116

32

254

1:58:39.8

37

Sarah Anderson Lindon UT

41

31

267

1:59:22.2

38

Debbie Maurin Spanish Fork UT

709

34

270

1:59:32.4

39

Cami Carlson Price UT

202

33

282

2:00:10.5

40

Michelle Wasden Lehi UT

226

33

290

2:00:45.4

41

Amber Rittel Payson UT

206

30

295

2:01:17.2

42

Tiffany Hanson Payson UT

411

31

303

2:01:58.3

43

Kristi Anderson Pleasant Grove UT

273

30

305

2:02:03.8

44

Emilee Wilson Payson UT

164

31

310

2:02:43.1

45

Jessica Holland South Pasadena CA

445

34

313

2:02:52.4

46

Melissa Brimhall Mapleton UT

439

32

314

2:02:52.7

47

Deborah Smith Lehi UT

547

31

315

2:03:04.0

48

Charolette Winder American Fork UT

458

33

316

2:03:06.4

49

Carey Heaton Payson UT

113

32

324

2:03:54.0

50

Molly Hansen Springville UT

330

34

325

2:03:55.8

51

Justine Cook Fountain Green UT

301

30

331

2:04:29.0

52

Keline Espinosa Provo UT

639

33

332

2:04:36.0

53

Jaclyn Bullock Lehi UT

96

34

335

2:05:10.2

54

Anna Slade Laramie WY

292

30

336

2:05:16.0

55

Jenni Anderson Ephraim UT

602

30

349

2:05:47.0

56

Jackie Larsen Santaquin UT

600

33

352

2:05:59.0

57

Jodi Cook Kelly UT

605

33

356

2:06:44.8

58

Julie Richards Orem UT

190

34

358

2:07:04.6

59

Julie Higginson Salem UT

559

30

361

2:07:27.5

60

Brooke Dunkley Springville UT

595

33

364

2:07:39.1

61

Rebecca Manwaring Orem UT

192

32

368

2:07:51.2

62

Rachel Pierce Cottonwood Heights UT

566

31

370

2:08:22.2

63

Emily Jenkins Midwayb UT

199

34

373

2:08:40.1

64

Betsey Hawkins Decatur IN

128

31

380

2:09:07.5

65

Christina Bond Springville UT

563

32

386

2:09:27.8

66

Heather Vlaardingerbroek Orem UT

106

32

397

2:10:37.4

67

Miranda Hjorth Spanish Fork UT

337

34

400

2:11:06.0

68

Shauna Newbury Springville UT

335

31

407

2:12:18.1

69

Kelli Proctor Eagle Mountain UT

475

32

408

2:12:43.5

70

Sarah Pierce Palo Alto CA

589

33

412

2:14:21.7

71

Lynly Bateman Lehi UT

327

30

425

2:16:05.0

72

Kara Preston Spanish Fork UT

418

33

436

2:17:15.8

73

Amanda Gooch Midvale UT

501

30

450

2:18:03.0

74

Miriam Solen Lehi UT

416

32

454

2:18:49.9

75

Tyra Gatherum Saratoga Springs UT

252

33

455

2:18:50.8

76

Kristi Simmons Heber City UT

261

31

456

2:18:51.0

77

Terra Naffziger Heber UT

194

31

457

2:18:51.2

78

Julia Hall Springville UT

596

30

461

2:19:04.7

79

Tara Sumsion Mapleton UT

570

30

469

2:20:58.1

80

Lillian Kump Spanish Fork UT

399

32

476

2:21:57.4

81

Tiffany Valentine Eagle Mountain UT

46

34

489

2:25:22.2

82

Rachel Marchant Layton UT

215

30

491

2:25:33.5

83

Pegah Dixon Salt Lake City UT

510

30

494

2:26:12.0

84

Carie Comstock Layton UT

511

30

495

2:26:12.1

85

Heather Chandler Cedar City UT

142

32

499

2:27:20.9

86

Heather Jenkins Albuquerque NM

275

34

504

2:28:57.9

87

Eloisa Conder Orem UT

13

34

508

2:29:29.7

88

Sonya Duke Heber UT

149

32

514

2:30:36.5

89

Brynn Haskell Payson UT

35

31

530

2:36:04.2

90

Cali Storer Idaho Falls ID

538

33

543

2:40:26.8

91

Tia White Saratoga Springs UT

487

31

545

2:41:53.3

92

Kerryne Brown Bountiful UT

211

31

546

2:42:08.5

93

Rebecca Christensen Springville UT

212

34

551

2:46:06.6

94

Erin Van Dyke Providence UT

394

33

552

2:46:38.1

95

Stacey MacLean Round Rock UT

281

33

562

2:59:03.1

96

Carli Spradlin Mapleton UT

62

34

563

2:59:03.5

97

Brandi Gammell Park City UT

131

32

567

3:10:04.2

98

Jill Schriever Spanish Fork UT

16

33

569

3:10:15.8

99

Melissa Jensen Saratoga Springs UT

373

31

572

3:11:05.6

100

Sharylann Smith Orem UT

17

30

574

3:11:06.8

 
Top

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Aubrey Yoachum Spanish Fork UT

380

35

33

1:30:47.5

2

Cherilee Hunsaker Honeyville UT

58

38

51

1:36:04.2

3

Kimberli Cahoon Cedar Hills UT

593

39

63

1:38:24.1

4

Shannon Child Cedar Hills UT

100

36

82

1:41:38.2

5

Alesha Hill Draper UT

316

37

83

1:41:57.7

6

Jann Wakefield Lehi UT

581

36

87

1:42:10.0

7

Jeananne Johnsontalbert Woodland Hills UT

448

37

94

1:43:32.2

8

Kimberly Mortenson Pleasant Grove UT

497

37

96

1:43:48.1

9

Amy Woffinden Provo UT

528

35

104

1:44:57.4

10

Heather Schriever Lehi UT

14

35

106

1:45:08.6

11

Mary Hayes Alpine UT

558

36

112

1:46:24.5

12

Kelli Jones Mapleton UT

167

38

129

1:48:01.4

13

Lisa Bringhurst Mapleton UT

257

38

149

1:49:56.0

14

Maria Nielsen Lehi UT

549

35

153

1:50:20.1

15

Candy Booth Spring TX

556

36

178

1:52:43.4

16

Tammy Miles Orem UT

187

35

181

1:53:15.1

17

Sadie Wake Mapleton UT

267

37

184

1:53:25.6

18

Susie Smith Eagle Mountain UT

65

38

185

1:53:33.2

19

Jennifer Reid Mapleton UT

179

36

223

1:56:40.9

20

Stephanie Johnson Springville UT

178

35

224

1:56:42.1

21

Calleen Spencer Price UT

421

36

225

1:56:47.8

22

Heather Hammond Provo UT

430

37

229

1:57:09.3

23

Linda Critchfield Springville UT

329

37

235

1:57:23.1

24

Julia Borst Pleasant Grove UT

496

35

257

1:58:43.6

25

Khirstin Hadley Cedar Hills UT

531

35

271

1:59:34.3

26

Cheryl Stoner Eagle Mountain UT

64

37

272

1:59:40.0

27

Jilline Maynes Provo UT

386

38

275

1:59:45.5

28

Kim Johnson Spring TX

548

36

285

2:00:24.9

29

Lucy Taylor West Jordan UT

587

38

306

2:02:34.6

30

Brenda Lee Spanish Fork UT

454

36

307

2:02:36.9

31

Rebecca Rumfield Spanish Fork UT

409

39

323

2:03:48.8

32

Sabina Suggs Saratoga Springs UT

71

38

333

2:04:53.8

33

Jennilee Warren Pleasant Grove UT

97

35

334

2:05:09.7

34

Jill Lemon Spanish Fork UT

328

35

337

2:05:16.1

35

Mariah Wickham Orem UT

186

35

338

2:05:18.7

36

Anissa Olsen Fairfield CA

364

37

340

2:05:21.3

37

Angel Hair South Jordan UT

505

37

342

2:05:25.6

38

Kathy Anderson Pleasant Grove UT

274

36

344

2:05:30.5

39

Katie Carver Pleasant Grove UT

280

37

347

2:05:36.1

40

Alin Schoenroc Provo UT

67

35

376

2:09:01.8

41

Laura Powell Spanish Fork UT

196

39

382

2:09:15.2

42

Annette Rollins Mapleton UT

236

38

383

2:09:15.6

43

Alisa Webb Eagle Mountain UT

473

35

409

2:13:39.7

44

Sally Jensen American Fork UT

371

37

411

2:13:52.4

45

Lori Hunt Sandy UT

607

37

418

2:15:16.4

46

Jen Petersen Provo UT

51

36

419

2:15:26.5

47

Jera Foster Springville UT

95

37

430

2:16:34.8

48

Vicki Ray Kaysville UT

582

39

433

2:16:57.0

49

Brandi Gonzales Saratoga Springs UT

484

38

441

2:17:29.3

50

Jennifer Nielsen Cedar Hills UT

307

37

447

2:17:38.9

51

Lori Brinkerhoff Elk Drive UT

598

39

449

2:18:01.8

52

Lara Allen Provo UT

592

38

460

2:18:57.0

53

Amber Ryan Spanish Fork UT

248

37

465

2:19:54.3

54

Keri Nelson Laguna Beach CA

232

37

473

2:21:51.8

55

Julianne Baer Chandler AZ

545

37

477

2:22:03.0

56

Liz Worthen Spanish Fork UT

397

35

478

2:22:08.0

57

Tina Nackos Springville UT

322

38

483

2:23:30.3

58

Amy Darrington Spanish Fork UT

317

37

486

2:24:21.4

59

Laurie Nielson Lindon UT

5

38

488

2:24:45.8

60

Kacey Englund Springville UT

272

35

505

2:29:17.6

61

Sylvia Wagner Salt Lake City UT

52

37

517

2:31:36.5

62

Jennifer Gatherum Duchesne UT

84

36

521

2:33:13.7

63

Jennifer Jackson Bountiful UT

262

35

523

2:33:47.5

64

Elizabeth Sicotte Hickman NE

218

37

540

2:39:06.0

65

Tara Wetzel Spanish Fork UT

140

35

550

2:45:46.6

66

Marianne Hales Harding St George UT

370

37

553

2:47:33.4

67

Elizabeth Jacob Lindon UT

342

39

556

2:51:53.0

68

Jennifer Stansfield South Jordan UT

10

39

575

3:11:32.2

69

Laura Nance Spanish Fork UT

395

39

579

3:33:31.3

 
Top

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Marci Johansen Springville UT

162

40

81

1:41:36.3

2

Shelly Simpson Mapleton UT

355

44

90

1:43:00.2

3

Janae Carpenter Springville UT

526

41

102

1:44:28.5

4

Samantha Holmgren Salem UT

585

40

125

1:47:24.0

5

Steffany McCausland Mapleton UT

701

40

132

1:48:31.0

6

Laurie Ockey Springville UT

495

44

174

1:52:31.3

7

Monica Blume Mapleton UT

708

42

182

1:53:15.8

8

Jeannette Childs Spanish Fork UT

525

40

189

1:53:57.2

9

Heidi Price Draper UT

586

43

203

1:54:48.5

10

Diane Cooper Mapleton UT

286

42

232

1:57:15.3

11

Vanessa Rapier Lindon UT

4

41

246

1:58:01.4

12

Monica Bowers Lehi UT

66

42

259

1:58:52.4

13

Monica Rasmussen Mapleton UT

577

42

262

1:59:07.0

14

Becky Berge Santaquin UT

436

42

291

2:00:55.1

15

Christen Allen Provo UT

562

43

302

2:01:52.3

16

Michelle Marchant Springville UT

358

44

357

2:06:58.8

17

Kiana Berrey Corvallis OR

241

40

372

2:08:27.9

18

Donna Terry Spanish Fork UT

321

44

387

2:09:49.9

19

Elizabeth Scott Spanish Fork UT

195

41

389

2:09:58.9

20

Amy Eldredge Salem UT

283

40

401

2:11:07.3

21

Kristen Flandro Herriman UT

291

40

413

2:14:32.8

22

Sherry Lauritzen Taylorsville UT

98

41

415

2:14:44.4

23

Jennifer Hammond Springville UT

39

40

416

2:14:52.0

24

Kelly Gish Pleasant Grove UT

265

44

438

2:17:25.4

25

Angeline Pace Draper UT

626

44

458

2:18:53.8

26

Melissa Oldham Tigard UT

452

40

459

2:18:56.9

27

Julie Ahlborn Springville UT

269

42

463

2:19:27.2

28

Barb Warren Springville UT

43

42

503

2:28:52.3

29

Cassandra Beutler Mona UT

260

40

524

2:33:48.0

30

Shelli Fowlks Murray UT

244

44

541

2:39:43.8

31

Lesli Baker Mapleton UT

519

44

547

2:42:10.0

32

Jennifer Watson Payson UT

552

40

566

3:04:34.0

33

Deborah Herron Duchesne UT

153

41

577

3:16:13.2

 
Top

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Merrilee Manwaring Springville UT

360

48

79

1:41:31.9

2

Shauna Peterson Mapleton UT

468

45

97

1:44:06.5

3

Laura McArthur Sandy UT

388

49

103

1:44:30.5

4

Jennifer Harrison Erda UT

488

48

193

1:54:05.6

5

April Murnin Lindon UT

529

45

264

1:59:10.3

6

Maria Petersen Nephi UT

183

46

281

2:00:07.6

7

Debbie Christensen Springville UT

492

47

362

2:07:28.2

8

Teresa Baker Salt Lake City UT

616

48

366

2:07:46.1

9

Susie Hansen Alpine UT

70

45

381

2:09:14.9

10

Jane Bain Gargunnock

112

46

420

2:15:28.9

11

Jody Hale Draper UT

533

47

422

2:15:43.0

12

Laura Henderson Delta UT

532

49

423

2:15:43.6

13

Heather Krieger Springville UT

47

46

479

2:22:31.7

14

Laureen Southworth Cedar Hills UT

490

47

490

2:25:32.0

15

Karen Root Orem UT

11

45

535

2:37:31.0

16

Brenda Allen Kimberly ID

440

49

537

2:38:28.4

17

Sheri Tingey Bountiful UT

8

45

554

2:47:34.6

18

Kim Nielsen Sandy UT

9

49

555

2:47:35.0

19

Tammy Remund Duchesne UT

541

47

578

3:16:21.4

 
Top

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Tina Coates Tooele UT

53

50

62

1:38:23.4

2

Diane Meek Pleasant Grove UT

627

50

113

1:46:30.7

3

Janette Fitzgerald Delta UT

270

53

151

1:50:09.2

4

Carol Carter Pleasant Grove UT

498

51

190

1:53:58.0

5

Allyson Hawkins Salt Lake City UT

432

51

294

2:01:11.1

6

Annette Johnson Sandy UT

618

51

329

2:04:12.1

7

Deborah Wahlin Highland UT

223

52

339

2:05:19.0

8

Dixie Archibald Provo UT

54

53

448

2:17:55.1

9

Kim Chapman Orem UT

791

54

482

2:23:18.2

10

Melanie Tackett Layton UT

245

50

538

2:38:38.0

 
Top

Female 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Marina Jones Palm Desert CA

515

59

67

1:38:43.0

2

Kay Fitzgerald Delta UT

271

56

105

1:44:58.4

3

Suzanne Hafey Heber City UT

224

55

298

2:01:44.3

4

Karen Sorensen Springville UT

522

56

318

2:03:07.5

5

Yayoi Swapp Aliso Viejo CA

706

55

354

2:06:44.0

6

Louise Illes Orem UT

319

57

402

2:11:13.2

 
Top

Female 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Marcia Winn Sandy UT

176

60

116

1:46:36.6

2

Shirlee Webb Highland UT

420

60

243

1:57:45.2

3

Becky Hutcheon Draper UT

412

64

390

2:10:05.9

4

Elizabeth Lewis Orem UT

127

63

565

2:59:30.0

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Brandon Hebbert Provo UT

634

26

1

1:06:26.1

2

Jamal Tongo

633

19

2

1:09:12.1

3

Fritz Van De Kamp Salt Lake City UT

635

31

3

1:09:20.0

 
Top

Male 12 to 14

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Chayden Zeeman Payson UT

363

13

77

1:40:46.0

2

Brent Blackwell Springville UT

88

14

219

1:56:16.0

3

Cameron Christensen Springville UT

213

14

297

2:01:42.3

4

Michael Barton Orem UT

460

14

328

2:04:12.0

 
Top

Male 15 to 18

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Taylor Ouimette Salt Lake City UT

609

18

17

1:23:44.3

2

Paxton Patey Spanish Fork UT

702

16

20

1:24:37.1

3

Dylan Teeples Salt Lake City UT

725

16

31

1:30:17.6

4

Luke Day Springville UT

514

18

91

1:43:08.8

5

Rory Bain Gargunnock

132

16

214

1:55:48.9

6

Josh Graham Roosevelt UT

172

15

359

2:07:21.2

7

Kevin Burch Payson UT

227

15

385

2:09:22.8

8

Josue Cisneros Orem UT

314

18

424

2:16:00.4

 
Top

Male 19 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Kirk Taylor Ramona OK

308

24

26

1:28:01.7

2

Sabastian Lucio Orem UT

144

20

53

1:36:55.2

3

Talon Culp Orem UT

120

21

55

1:37:09.9

4

Brandon Berrett Provo UT

455

24

78

1:40:55.1

5

Scott Peterson Billings MT

509

23

136

1:48:44.5

6

Jamir Lopez Provo UT

123

22

139

1:48:57.3

7

Brennon Whitmore Lehi UT

141

23

177

1:52:38.4

8

Becky Whittle Provo UT

483

24

231

1:57:11.2

9

Nishanth Babu Slc UT

481

23

363

2:07:35.4

10

Cole Christopherson Springville UT

191

24

365

2:07:41.8

11

Seth Burch Payson UT

486

21

384

2:09:21.9

12

Thomas Bawden Pleasant Grove UT

109

21

526

2:34:12.5

 
Top

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Daniel Johnson Springville UT

259

25

22

1:25:56.1

2

Mark Fenton Holladay UT

104

27

27

1:28:15.4

3

Timothy Browning Provo UT

384

25

28

1:28:17.9

4

Devin Blakey Spanish Fork UT

23

26

52

1:36:45.1

5

Brandon Blackwell Pleasant Grove UT

87

25

60

1:38:17.8

6

Clark Draney Sandy UT

543

28

73

1:39:40.0

7

Luke Gillman Lindon UT

217

26

100

1:44:20.7

8

Danny Leavitt Orem UT

405

26

107

1:45:13.0

9

Ryan Goodrich Clearfield UT

21

27

162

1:51:22.3

10

Jeff Jennings Orem UT

86

26

176

1:52:37.7

11

Karl Arnold Provo UT

381

26

197

1:54:26.7

12

Tommy Evershed Sandy UT

255

29

221

1:56:20.9

13

Bradley Herbert Lehi UT

99

28

230

1:57:10.8

14

Kyle Hanson Provo UT

499

25

263

1:59:08.8

15

Matthew Wright Morgan UT

447

29

301

2:01:51.7

16

Steven Helland Murray UT

159

27

350

2:05:53.4

17

James Urrutia Orem UT

403

28

378

2:09:04.9

18

Jimmy Hjorth Springville UT

345

29

427

2:16:24.1

19

Stephen Millward Saratoga Springs UT

561

28

428

2:16:27.5

20

Mark Nelson Colorado Springs CO

76

27

440

2:17:28.7

21

Michael Hardy Payson UT

44

25

451

2:18:27.3

22

Kiran Chaluvaraju Salt Lake City UT

482

27

492

2:25:53.0

23

Jeremy Budge Sandy UT

402

26

515

2:31:27.4

24

Chris Carrick Provo UT

305

27

529

2:35:56.9

 
Top

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Riley Cook South Weber UT

494

30

4

1:11:12.3

2

Brick Bergeson Bountiful UT

578

34

6

1:14:53.5

3

Corbin Talley Layton UT

537

34

8

1:16:43.1

4

Trent Jensen Bountiful UT

246

34

9

1:17:59.1

5

Reid Axman Laveen AZ

385

32

14

1:22:21.6

6

Michael Nelson Lehi UT

594

30

24

1:27:11.5

7

Chris Anderson Provo UT

715

34

40

1:33:33.6

8

Christopher Skarda Pleasant Grove UT

68

31

41

1:33:45.2

9

Mikey Heinz Provo UT

465

32

43

1:33:51.9

10

William Phillips Orem UT

507

30

46

1:34:40.3

11

Travis Miner Springville UT

410

33

49

1:35:42.3

12

Michael Blakey Springville UT

22

31

50

1:35:44.9

13

Scott Wakefield Springville UT

256

32

58

1:37:54.1

14

Joe Beals Spanish Fork UT

1

31

61

1:38:21.1

15

Hank Smith Mapleton UT

554

33

64

1:38:31.4

16

Ty Hansen Lehi UT

611

30

76

1:40:40.8

17

Jordan Dayton Provo UT

551

30

80

1:41:34.6

18

Kaleb Gillman Lindon UT

216

32

99

1:44:20.6

19

Trent Olsen Lehi UT

180

34

115

1:46:35.9

20

Kyle Johnson Springville UT

19

32

123

1:47:10.3

21

Curt Sorensen Springville UT

521

34

137

1:48:48.7

22

Mike Sorensen Spanish Fork UT

707

31

138

1:48:49.2

23

Hd Heist Salt Lake City UT

333

30

145

1:49:49.1

24

Greg Easton Nampa UT

568

33

169

1:51:53.8

25

Mark Jennings Orem UT

101

30

175

1:52:37.4

26

Meester Moyle Slc UT

29

34

186

1:53:35.1

27

Jesse Brimhall Mapleton UT

438

33

200

1:54:42.1

28

Landon Olson Pleasant Grove UT

622

32

202

1:54:44.8

29

Mark Anderson Chino Hills CA

557

33

226

1:56:58.2

30

Daniel Wahlin Pleasant Grove UT

222

30

239

1:57:32.4

31

Mike Johnson Springville UT

359

31

258

1:58:43.8

32

Justin Wasden Lehi UT

225

33

260

1:58:52.7

33

Jonathan Oliver Mapleton UT

165

31

273

1:59:40.4

34

Mike Livingston Orem UT

264

31

276

1:59:47.8

35

Steven Miller South Jordan UT

20

34

309

2:02:40.9

36

Jeremy Cuellar Riverton UT

166

33

330

2:04:19.1

37

Jesse Breinholt Springville UT

278

31

348

2:05:40.0

38

Paul Duncan Spanish Fork UT

27

33

351

2:05:56.2

39

Tom Pierce Cottonwood Heights UT

567

32

371

2:08:22.8

40

Taylor Benson West Lafayette UT

462

32

394

2:10:31.6

41

Jon Jackson Mapleton UT

612

32

395

2:10:33.0

42

Joel Smith Springville UT

148

34

396

2:10:34.0

43

Steven Bond Springville UT

309

30

403

2:11:25.7

44

Chad Tripp Orem UT

240

32

406

2:12:09.4

45

Michael White Springville UT

25

30

421

2:15:41.9

46

Kevin Smith Provo UT

239

34

434

2:16:58.5

47

Allen Hakes Mapleton UT

446

33

464

2:19:29.4

48

Joshua Jones Springville UT

560

32

484

2:23:32.2

49

Pawan Katharikuppam Salt Lake City UT

466

33

493

2:25:53.1

50

Jeffrey Schriever Spanish Fork UT

24

31

568

3:10:14.9

51

George Smith Orem UT

18

32

573

3:11:06.5

 
Top

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Matt Paxton Henderson NV

555

36

12

1:20:52.9

2

Mark Payne Slc UT

94

38

13

1:22:11.5

3

Nephi Gold Ogden UT

340

37

19

1:24:36.7

4

Doug Stucki Auburn WA

642

38

38

1:33:20.4

5

Blake Chappell Heber City UT

705

38

39

1:33:23.4

6

Stan Packer Paso Robles CA

294

39

56

1:37:34.1

7

Dj Dickinson Eagle Mountain UT

471

36

57

1:37:49.7

8

Ryan Tanner Spanish Fork UT

437

36

72

1:39:32.5

9

Ben Harper Stansbury Park UT

310

38

74

1:39:41.2

10

Todd Stoddard Provo UT

469

35

85

1:42:05.8

11

Jorge Rosa Provo UT

214

35

92

1:43:20.6

12

Joel Pilling Provo UT

449

39

93

1:43:20.7

13

Reid Francom Provo UT

477

35

101

1:44:27.1

14

Shin Tanaka San Pedro Garza Garcia

311

38

111

1:46:16.4

15

Michael Condie Highland UT

621

36

141

1:49:10.4

16

Shane Van Cott Orem UT

722

37

152

1:50:18.8

17

Jon Webb Eagle Mountain UT

472

35

154

1:50:24.8

18

Ryan Haag Orem UT

263

35

156

1:50:32.5

19

Aaron Woffinden Provo UT

527

35

158

1:50:44.7

20

Troy Gregory

638

35

172

1:52:29.9

21

Mike Eagar Highland UT

721

35

173

1:52:30.6

22

Stephen Klunker Layton UT

640

38

180

1:53:14.0

23

Brian Lucas Fruitland UT

368

39

196

1:54:25.5

24

Wade Haskell Payson UT

36

35

236

1:57:28.9

25

Rob Anderson Ephraim UT

601

36

237

1:57:31.2

26

Roy Jackson Pleasant Grove UT

610

38

242

1:57:40.4

27

Jeff Baer Chandler AZ

544

35

251

1:58:23.3

28

Derrick Pack Lehi UT

427

35

253

1:58:36.5

29

Iann Murray Spanish Fork UT

34

38

280

2:00:07.5

30

Daron Gatherum Duchesne UT

85

39

312

2:02:44.8

31

Brent Olsen Fairfield CA

365

37

319

2:03:09.7

32

Mike Maurin Spanish Fork UT

710

38

320

2:03:15.1

33

Rich Petersen Provo UT

93

36

321

2:03:36.0

34

Joel Hair South Jordan UT

506

39

341

2:05:25.5

35

David Benson Fort Worth TX

351

35

343

2:05:27.1

36

Kelly Nielsen Cedar Hills UT

306

39

446

2:17:38.8

37

Ryan Schriever Lehi UT

15

36

485

2:24:19.3

 
Top

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Stephen Anderson Logan UT

298

42

5

1:12:56.6

2

Curtis Eppley Springville UT

485

44

10

1:18:05.7

3

Brian Bennett Payson UT

376

40

21

1:24:56.4

4

David English Slc UT

591

42

23

1:25:56.6

5

Walter Bird Springville UT

288

42

42

1:33:49.4

6

Bill Hiatt Orem UT

624

40

66

1:38:41.9

7

Shiloh Sorensen Springville UT

163

40

108

1:45:15.9

8

Kent Goodrich Holladay UT

400

42

163

1:51:22.5

9

Mark Brouwer American Fork UT

401

43

164

1:51:27.8

10

Keith Grover Orem UT

38

41

205

1:55:01.9

11

Steve Jenkins Albuquerque NM

276

41

248

1:58:04.3

12

Scott Hurst Spanish Fork UT

453

43

299

2:01:47.4

13

Doug Brinkerhoff Elk Ridge UT

599

43

355

2:06:44.2

14

Robert MacCabee Springville UT

344

40

432

2:16:44.0

15

Craig Stevenson Payson UT

695

44

435

2:17:13.8

16

Duane Simpsons Bountiful UT

590

40

472

2:21:23.9

17

John Watson Orem UT

723

42

512

2:30:20.6

18

Robert Wagner Salt Lake City UT

209

43

518

2:31:37.1

19

Mark Romney Springville UT

7

41

527

2:35:01.9

20

Donald Vanbuskirk Lehi UT

110

40

528

2:35:02.7

21

Gary Graham Roosevelt UT

168

43

560

2:58:20.6

 
Top

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Rob Murphy Salt Lake City UT

534

46

7

1:16:08.9

2

Bill Cobler Holladay UT

629

48

15

1:22:33.6

3

Eric Petersen Holladay UT

565

45

18

1:23:49.9

4

Doug Evans Kaysville UT

575

45

29

1:29:35.5

5

Tyler Rushton Magna UT

516

45

124

1:47:17.3

6

Todd Baker Mapleton UT

518

47

126

1:47:24.2

7

Tom Luoma Draper UT

576

46

130

1:48:03.2

8

Russ Pearson Springville UT

431

47

147

1:49:49.8

9

Douglas Bain Gargunnock

111

46

159

1:50:45.7

10

Michael Frandsen Provo UT

583

47

208

1:55:14.1

11

Evan Harrison Erda UT

553

48

209

1:55:22.9

12

Matt Brimley Provo UT

383

46

218

1:56:12.4

13

Scott Ivins Cedar Hills UT

617

49

283

2:00:19.3

14

Denver Greene Provo UT

711

48

286

2:00:31.5

15

Jeff Lougee Provo UT

435

49

292

2:00:55.1

16

Lance Barnes Orem UT

134

46

377

2:09:02.7

17

Jack Eldridge Orem UT

312

47

500

2:27:38.9

18

Frank Young Springville UT

229

48

525

2:34:04.5

 
Top

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Kerry Brock Kaysville UT

152

50

32

1:30:42.6

2

Gene Isom Grantsville UT

353

51

45

1:34:14.7

3

Chris Holmquist Kearns UT

367

51

65

1:38:41.8

4

Jonathan Crampton Pleasant Grove UT

614

50

114

1:46:32.0

5

Mike Talbot Orem UT

625

51

160

1:50:47.2

6

Kelly Stephens Saratoga Springs UT

517

53

227

1:57:01.1

7

Obinnaya Ahanonu West Jordan UT

588

54

296

2:01:23.0

8

Paul Green Salt Lake City UT

433

52

308

2:02:37.1

9

Chris Omer Salt Lake City UT

428

50

311

2:02:43.9

10

John Manwaring Springville UT

361

52

375

2:08:52.7

11

James Archibald Provo UT

56

53

391

2:10:07.6

12

Alan Bollinger Provo UT

434

51

452

2:18:41.8

13

Steve Nelson Laguna Beach CA

714

53

474

2:21:52.0

14

Max Darrington Spanish Fork UT

318

53

487

2:24:21.6

 
Top

Male 55 to 59

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Demetrio Cabanillas Murray UT

632

56

30

1:30:15.6

2

Patrick Loss Salem UT

155

56

37

1:32:36.2

3

Kerry Steadman Murray UT

391

59

88

1:42:10.1

4

Gary Goold Delta UT

580

58

118

1:46:45.5

5

Mark Anderson Provo UT

716

59

191

1:53:58.6

6

Rod Staples Delta UT

379

55

216

1:55:58.5

7

Kirk Weber Park City UT

387

56

220

1:56:17.3

8

Steve Blakey Springville UT

189

55

289

2:00:37.1

9

Kerry Southworth Cedar Hills UT

489

58

327

2:03:58.6

10

Clayton Barton Orem UT

461

56

471

2:21:17.5

11

Steve Terry Springville UT

26

56

513

2:30:36.2

 
Top

Male 60 to 64

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Richard Brandon Lehi UT

350

60

228

1:57:07.1

2

Allan Judd Mapleton UT

285

60

475

2:21:57.0

3

Brad Root Albuquerque NM

12

61

534

2:37:30.8

 
Top

Male 65 to 69

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Total Time

1

Mike Rosner Ogden UT

417

65

133

1:48:32.2

2

Robert Harmer Springville UT

362

69

266

1:59:18.0